Uluslararası Af Örgütü’nden Ukrayna özrü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve memleketler arası hukuku ihlal ettiğini ileri süren raporu nedeniyle özür diledi.

Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve memleketler arası hukuku ihlal ettiğini ileri süren bir rapor yayınlamıştı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy tarafından “sahte” ve “propaganda” olarak nitelendirdiği rapor hakkında Milletlerarası Af Örgütü’nden özür geldi.

Örgüt açıklamasında, “Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna ordusunun savaş taktiklerine ait basın açıklamamızın yol açtığı sorun ve öfkeden derin hüzün duymaktadır. Milletlerarası Af Örgütü’nün bu ve rastgele bir çatışmadaki önceliği, sivillerin korunmasını sağlamaktır. Sahiden de, bu son araştırmayı yayınlarken tek gayemiz buydu. Bulgularımızın büsbütün gerisinde dururken, neden olduğumuz acı için üzgünüz” sözlerine yer verildi.

“BELGELEDİĞİMİZ HİÇBİR ŞEY RUS İHLALLERİNİ HAKLI ÇIKARMAZ”

Örgüt, ziyaret ettiği 19 kasaba ve köydeki sivil konutların yanında Ukrayna güçlerinin bulduğunu ve kelam konusu sivillerin Rus ateşi riskiyle karşı karşıya kaldığını yineleyerek, “Bu, Milletlerarası Af Örgütü’nün Rus kuvvetleri tarafından işlenen ihlallerden Ukrayna güçlerini sorumlu tuttuğu yahut Ukrayna ordusunun ülkenin diğer yerlerinde kâfi tedbirleri almadığı manasına gelmez. Çok açık olmalıyız. Ukrayna kuvvetlerinin yaptığını belgelediğimiz hiçbir şey Rus ihlallerini haklı çıkarmaz” açıklamasında bulundu.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NÜN RAPORU

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz perşembe günü yayınladığı raporda, Ukrayna ordusunun sivil yerleşim yerlerini askeri tesislere dönüştürdüğünü ve bu tesislere okulların ve hastanelerin de dahil olduğunu söz etmiş, ağır nüfuslu yerleşim bölgelerinde Ukrayna’nın üsler kurduğunu ve bu alanlara silah sistemleri yerleştirdiğini belirtmişti. Tüm bu yapılanların memleketler arası hukuku ihlal ettiği aktarılan raporda, Rusya’nın sivil yerleşim bölgesinde askeri üsleri maksat aldığı aktarılarak, taarruzlarda sivillerin öldüğü ve altyapının yok edildiğine dikkat çekilmişti.

ZELENSKİY RAPORU KINAMIŞTI

Söz konusu raporu “sahte” ve “propaganda” olarak nitelendiren Zelenskiy, Af Örgütü’nü “sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya çalışmakla” suçlamıştı. Zelenskiy, Af Örgütü’nün Rusya’ya atıfta bulunarak, “terör devletini affetmeye” çalıştığını söz ederek, “Rusya’yı affeden ve teröristlerin kimi taarruzlarının güya haklı yahut anlaşılır olduğu bu türlü bir bilgi ortamını yapay olarak oluşturan herkes, bunu yaparken teröristlere yardım ettiklerini anlamalıdır. Ve şayet bu tıp manipülatif raporlar varsa, o vakit teröristlerin teröristlere yardım ettiğini anlamamız gerekir. İnsanların öldürülmesinin sorumluluğunu onlarla paylaşıyorsun” demişti. Zelenskiy, “Ukrayna’ya yönelik rastgele bir Rus saldırısını haklı kılacak hiçbir şart yok ve varsayımsal olarak bile olamaz” sözlerini kullanmıştı.

UKRAYNA TEMSİLCİSİ İSTİFA ETTİ

Uluslararası Af Örgütü’nün Ukrayna Temsilcisi Oksana Pokalchuk raporun Rusya için bir propaganda ikramı olduğunu söyleyerek istifa etmişti. Ukraynalı yetkililer, sivilleri cephe bölgelerinden tahliye etmek için mümkün olan her tedbiri aldıklarını belirtirken, Rusya ise, “özel askeri operasyon” olarak tanımladığı akınlarında sivilleri gaye almadığını öne sürüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!