Ukraynalı tahıl devinin patronu, Rus saldırısında hayatını kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna’da Rus işgali nedeniyle durma noktasına gelen tahıl ticaretinin en değerli isimleri ortasında yer alan ülkenin en güçlü iş insanlarından Oleksiy Vadaturskiy, meskenine isabet eden Rus bombardımanında eşiyle bir arada hayatını yitirdi.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Mykolaiv kentini gaye alan Rus bombardımanda ülkenin en varlıklı iş insanlarından biri olan Oleksiy Vadaturskiy’in hayatını kaybettiği bildirildi.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere nazaran Ukrayna medyası, 74 yaşındaki Vadaturskiy ve eşi Raisa Mikhailovna’nın yaşadığı konutun, gece saatlerinde bir füze ile vurulduğunu duyurdu.

Vadaturskiy tahıl ticareti yapan Nibulon Grup’un sahibiydi. İş insanı tıpkı vakitte “Ukrayna’nın Kahramanı” madalyası almıştı. Forbes mecmuasının 2020 yılı değerlendirmesine nazaran, Vadaturskiy’nin mal varlığı 450 milyon dolara ulaşıyordu.

‘BÖLGENİN KALKINMASINA KATKISI BÜYÜKTÜ’

Çiftin öldürüldüğü atak için kentin belediye lideri “Belki de bugüne kadarki en ağır Rus bombardımanıydı” sözlerini kullandı. Meskenlerin yanı sıra bombardıman, bir otele, iki okula ve bir spor kompleksine ziyan verdi.

Bölge valisi olan Vitaliy Kim de, Vadaturskiy için “Mykolaiv için çok fazla şey yaptı” dedi. Vitaliy Kim, bildirisinde, “Tersane ve tarım sanayileri ile bölgenin kalkınmasına olan katkısı çok değerliydi” sözlerini kullandı.

Nibulon şirketi tahıl sevkiyatı için silo imali dahil çok sayıda altyapı çalışmasını hayata geçirmişti.

Dünyanın en kıymetli tahıl üreticilerinden biri olan Ukrayna’dan sevkiyat, Rus işgali nedeniyle durma noktasına gelmişti. Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna, geçen hafta tahıl koridoru muahedesini İstanbul’da imzalamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!