Ödeme gücü yok: Esnaf kredi bulsa da kefil bulamıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Lideri Suat Er, sermayesi eriyen esnafın kredi talebinin her geçen gün arttığını lakin kefil bulmakta zorlandığını anlattı. Er, “Ödeme gücü yok. Babası oğluna kefil olmuyor” dedi.

Kredi taleplerinin gün geçtikçe arttığını belirten Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Lideri Suat Er, tıpkı vakitte esnafın kefil bulmakta zorlandığını söz etti.

7 ay içerisinde 534 esnafa, 145 milyon para dağıtıldığını tabir eden Er, “300 milyon da dağıtabilirdik, neden 145 milyon derseniz, bugün 350 bin TL isteyen kişi, istihbarat sonucu 100 bin TL’ye düşürür. Zira alma ve ödeme gücü yok” dedi.

“Artık bu saatten sonra esnaf kefil olmuyor, babası oğluna kefil olmuyor” diyen Er, “50 bin TL’ye kadar 2 kefil ile veriyoruz, 50 bin TL’den üstüne 350 bin TL’ye kadar ipotek rehin ve bir kefil kuralıyla veriyoruz. Esnafın zorlandığı kefil bulmak. Yani bugün burada biz emeklinin dışında memur, emekçi, esnaf bu saydıklarımın hepsini kefil alabiliyoruz” diye konuştu.

‘350 BİN TL LİMİT VAR’

Esnafın isteğine nazaran ödeme planlarının olduğunu belirten Er, “Bankalarda verilen kredilerin ödeme taksitleri 24 ay. Yani 6 ay vadeli bir kredi veren banka yok. Bizim 4-5 yıl vadeli esnafın isteğine nazaran ödeme planımız var. 350 bin TL limitimiz var. Sıfır araç alacaklara 1 milyon, iş yeri alacaklara 1 milyon üzere bir kredimiz var, 7 yıl ödemeli. Faizimiz yıllık 9,5″ dedi.

‘KREDİ KARTINA BORÇLU, BAĞ-KUR’A BORÇLU…’

Esnafa her türlü kolaylığı ve yardımı yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Er, şöyle devam etti:

“Sicilinde bozuk sicil affı olmadığı için çeki vurulmuş kredi kartlarına borçları var, bağ kur borcunu ödeyememiş, vergi dairesine haciz var. Bunlardan ötürü bu göndermiş olduğumuz belge bankadan geri dönüyor. Esnaf bu hususta da zorlanıyor.

Esnafa her türlü kolaylık ve yardımı yapmaya çalışıyoruz. Esnafımız 10 bin TL ödemesi varsa biz ‘illaki 10 bin TL’yi denkle getir’ demiyoruz. 3 bin yahut 5 bin TL fark etmez getirsinler.

Esnafımızı uyarıyorum ki esnaf 20 bin TL ödemem var denkleşmeyince gitmeyeyim demesin, bu türlü bir şey yok. Gelsinler bu kapı her vakit açık. Biz esnafın içinde olduğumuz için her türlü kolaylığı her türlü yardımı da yapıyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!