Mersin’de Akdeniz Meclisi kritik kararları 17 kişiyle aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’li Akdeniz Belediye Meclisi’nin 5 HDP’li üyesinin gözaltına alınmasından sonra yapılan fevkalâde meclis toplantısında kritik kararlar alınması tartışma yarattı

Mersin’de AKP’li Akdeniz Belediyesi’nin harika meclis toplantısı öncesi 5 HDP’li meclis üyesi gözaltına alındı. Buna karşın meclis toplandı, CHP’liler de meclisi terk etti.

38 üyeli meclisin; AKP’li Lider Mustafa Gültak’a 50 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesinin de içinde olduğu kritik kararları 21 üyenin yokluğunda yalnızca 17’sinin oyuyla alması reaksiyonlara yol açtı.

Ters kelepçe takılan 5 meclis üyesi özgür bırakılırken, CHP, HDP ve EMEP meclis üyeleri gözaltların tesadüf olmadığını argüman ederek reaksiyon gösterdi.

AKP’li Gültak, “Akdeniz’e hizmet vermemizi kimse engelleyemez” dedi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü’nce perşembe günü PKK/KCK/PYD-YPG ve MKP terör örgütlerine yönelik ‘Temizleme’ isimli operasyonda 21 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar ortasında HDP Vilayet Lideri ve Meclis Üyesi Bedriye Kuş, HDP’li Akdeniz Belediye Meclis üyeleri Nevzat Baran, Ali Tanrıverdi, Nuriye Arslan ile Mehmet Bitkin’de bulunuyordu.

GÖZALTILARA KARŞIN MECLİS TOPLANDI

Akdeniz Belediyesi’nin 5 meclis üyesinin gözaltında alınmasına karşın meclis fevkalâde toplandı. HDP protesto ederek toplantıya katılmadı.

CHP kümesinin “Ağustos ayında olağan toplantı var. Harika toplantıyı erteleyelim” teklifini lisana getirmesine müsaade verilmemesi üzerine CHP’li üyeler de meclisi terk etti. Toplamda 38 üyesi olan belediye meclisi, çok kritik mevzularda 21 üyenin yokluğunda yalnızca 17 üyeyle kararlara onay verdi.

50 MİLYON TL BORÇLANMA YETKİSİ ALDI

AKP’li Akdeniz Belediye Lideri Mustafa Gültak, daha evvelki mecliste ret edilen 50  milyon liraya kadar borçlanma, belediyeye ilişkin birtakım pahalı bina ve yerleri öbür kurumlara devretme gündemlerini görüşmek üzere belediye meclisini 22 Temmuz’da harikulâde toplantıya çağırmıştı.

O toplantıyı iptal eden AKP’li lider, çabucak akabinde 28 Temmuz’a fevkalâde toplantı kararı aldı.

HDP’li 5 belediye meclisi tam da inanılmaz toplantının yapılacağı 28 Temmuz günü terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

HDP ve CHP’nin “toplantıyı erteleyelim” davetine karşın AKP’li lider meclisi topladı, lakin 20 kâfi sayısını bulamadı ve ikinci sefer inanılmaz toplantı daveti yaptı.

HDP kümesi ve EMEP üyesi meclis üyesi fevkalâde toplantıya katılmazken CHP kümesi, toplantının ertelenmesi talebini lisana getirmek üzere toplantıya katıldı.

YENİ DİVAN OLUŞTURULDU

Divan kâtip üyeleri de meclisi boykot ettiği için yeni üyeler için seçim yapıldı ve oturum başladı.

Gündem unsurlarına geçilmesinin akabinde CHP sözcüsü Muhittin Ertaş, 5 belediye meclisi üyesinin gözaltında olduğu bir günde meclisin inanılmaz toplanmasının gerçek olmadığını, meclisin 3 gün sonra, ağustos ayı olağan bileşimi için toplanmasını öneren bir metni okumak istedi.

Ancak AKP’li Lider Mustafa Gültak “Gündem unsuru üzerine konuşun. Gündem dışına çıkarsanız müsaade vermem. Dilek ve temenniler kısmında konuşun” diyerek bildirinin okunmasına karşı çıktı.

Ertaş, bunun üzerine konuşma imkanlarının olmadığı mecliste durmayacaklarını belirterek toplantıyı terk edeceklerini lisana getirince CHP kümesi da salondan çıktı.

CHP’li katip üye Bayram Yıldırmaz da küme kararına uyarak salonu terk edince Lider Gültak birebir oturumda ikinci sefer katip üye seçimi yaptırdı ve oturuma devam etti.

Gültak, CHP sözcüsünün konuşmasını engellemediğini, yalnızca gündem üzerinde konuşmasını istediğini söyledi ve CHP’yi “siyasi şov” yapmakla suçladı.

17 ÜYE İLE KRİTİK KARARLAR ALINDI

CHP’nin de salonu terk etmesinin akabinde meclis salonunda biri bağımsız, 16’sı AKP’li 17 meclis üyesi kaldı. Meclis toplantısında mülkiyeti belediyeye ilişkin olan eski TEDAŞ binasının satışı konusunda Lider Gültak’a yetki verilmesine dair teklif kabul edildi. 17 kişilik meclis ayrıyeten Şevket Sümer Mahallesindeki Yılmaz Güney Gençlik Merkezinin erkek öğrenci yurduna dönüştürülmesi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Vilayet Müdürlüğüne 10 yıl mühletle bedelsiz tahsis, belediyeye ilişkin 30 dönümlük alanın Ulusal Eğitim Müdürlüğüne tahsisi konusunda da Lider Gültak’a yetki verdi. Lider Gültak’ın, geçtiğimiz aylarda CHP ve HDP tarafından reddedilen, 50 milyon liralık borçlanma yetkisi talebi de 17 kişilik mecliste kabul edildi.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIDA NEDEN ISRAR ETTİ?

CHP Akdeniz Belediye Meclisi küme sözcüsü Muhittin Ertaş, fevkalâde meclis toplantısını terk etmelerinin akabinde yaptığı açıklamada, “Olağanüstü meclis yapmak için ısrarlı talebiniz ve meclis gecesi 5 meclis üyesinin gözaltına alınması konusunda Mersin ve Akdeniz halkında çok önemli infial ve kuşku yaratmıştır. Sokakta herkes de bu durumun bir tesadüf olamayacağı kanaati oluşmuştur” dedi.

Ertaş, harikulâde meclis toplantısı süreciyle ilgili şu sözlerde bulundu:

*Bizler ise bu meclise gerek olmadığını, 1 hafta sonra olağan meclis toplantısı yapılacağını, tez bir durum olmadığını, harika meclis toplantısını gerektirecek gündem ya da bir kuralın da oluşmadığını belirterek 28 Temmuz tarihli harika meclis toplantısına katılmadık.

*Belediye meclisi inanılmaz toplantısı 1.birleşimi salt çoğunluk sağlanamadığı için mecburen yapılamamıştır.

*Bizler evvelki tezlerimizi tekrarlarken, toplantıya itiraz ederken, anlayamadığımız bir formda ısrar edilerek 2.birleşime karar verdiniz ve bugün tıpkı gündem unsurları için buraya geldik.

*Ortaya koyduğunuz telaş ve ısrar bizler dahil herkesi kuşku ve sanki demeye sevk ediyor.

*Ne tesadüftür, çarşamba gecesi 5 meclis üyesi emniyet güçleri tarafından gece meskenlerinden alınarak gözaltına alınmışlardır, üstelik uygun olmayan saatte ve uygunsuz bir biçimde.

*Bu göz altıların neden ve münasebetleri için bir yorum yapma talihimiz olamaz. Bizler yalnızca zamanlamaya dikkat çekiyoruz.”

TERS KELEPÇE TAKILAN MECLİS ÜYELERİ HÜR BIRAKILDI

Öte yandan harikulâde meclis toplantısı öncesi PKK/KCK/PYD-YPG ve MKP terör örgütleri suçlamasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 21 zanlı mahkemeye çıkartıldı.

Ters kelepçe takılan ortalarında HDP Vilayet Lideri ve meclis üyesi Bedriye Kuş, meclis üyeleri Nevzat Baran, Ali Tanrıverdi, Nuriye Arslan ile Mehmet Bitkin’in de olduğu 17 kişi hür bırakılırken, S.E., M.D., H.M. ve N.Ü. tutuklandı.

GÜLTAK: “AKDENİZ’E HİZMET VERMEMİZİ HİÇ KİMSE ENGELLEYEMEZ!”

Akdeniz Belediye Meclisi’nin inanılmaz toplantısı kentte günün konusu olurken, yansıların gayesi olan AKP’li Lider Mustafa Gültak, “Akdeniz’e hizmet vermemizi kimse engelleyemez” dedi.

CHP Kümesi ismine konuşan Muhittin Ertaş’ın konuşmasını kıymetlendiren Gültak, “Muhittin Beyefendi, gündem ile ilgili her şeyi söyledi, sesini, kelamını kesmedim, ‘diğer gündem unsurları ile ilgili olarak da kelam vereceğim’ dedim. Ayrıyeten, ‘dilek ve temennilerde de istediğiniz kadar mühlet vereceğim’ dedim. Fakat meclisin huzurunu kaçırma ismine da siyaset yapmalarına müsaade verecek değilim. Bekleselerdi, öbür gündem hususları ile ilgili görüşlerini beyan etmelerine de muhakkak müsaade vereceğimi deklere ettim. Lakin kendileri siyasi gösteri yapmak istiyor” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!