Kızı cinayete kurban giden annenin feryadı: Biri sandalye peşinde, biri iktidar peşinde! Ulan kadınlar tek tek gidiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da boşanma etabında olduğu Deniz Ö. tarafından silahlı taarruza uğrayan ve geçtiğimiz günlerde beyin vefatı gerçekleşen 31 yaşındaki Ezgi Özarslan annesi hastane önünde katilin yakalanamamasına isyan etti. Anne, “Devletimde değişen hiçbir şey yok. Herkes kendi havasında. Biri sandalye peşinde, biri iktidar peşinde. Ulan bayanlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor” diyerek feryat etti.
İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da, 31 yaşındak Ezgi Özarslan (Zerkin) boşanma basamağındaki eşi Deniz Ö. tarafından çalıştığı iş yerinde başından tabancayla vurulmuştu. Olayın akabinde kaçan D.Ö.’yü yakalama çalışmaları sürerken, 3 gündür hastanede hayat savaşı veren Özarslan’ın 31 Temmuz’da beyin vefatı gerçekleşti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ezgi Özarslan’ın hayatını kaybettiği hastane önünde bayana yönelik şiddeti protesto etti. Harekete Ezgi Özarslan’ın annesi de katıldı.

“KURŞUN KIZIMIN BEYNİNE 24 SANİYEDE GİRDİ, ADAM 24 SANİYEDE KAÇTI”
Kızının devlet tarafından korunamadığını söyleyerek anne Zerkin, şöyle konuştu:* Kapıma geldiler. ‘Uzaklaştırması var’ dedim. Eşkalini verdim, adresini verdim. ‘Oğlum, evladım benim kapımda işin ne’ dedim. Geliyor, bağırıyor, küfrediyor, darp ediyor, gidiyor… Çıkarsam beni de öldürür, kızımı da öldürür. ‘Sen neden benim kapıma geliyorsun’ dedim. Misyonlu ne diyor biliyor musunuz? ‘Benim vazifem bu. * Ben buraya gelebilirim. O senin kapından içeri girerse o vakit müdahale edebilirim. Sen onu burada tut ki ben gelip yakalayayım’ Ulan sen beni 112’ye bağlıyorsun. 112, ‘Hasta mısın?’ diyor. Diyorum ki, ‘Polis istiyorum’ Polise bağlanıncaya kadar bana müzik dinlettiriyor. Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın.

Adam 24 saniyede kaçtı. Ulan sen bana neyin müziğini dinlettiriyorsun.

“ULAN BAYANLAR TEK TEK GİDİYOR!”
* Bakın bunu tutuklayın. Savcılıkta kabahat duyurum var. Karakolda cürüm duyurum var. Çankaya’daki aile içi şiddette cürüm duyurum var. Uzaklaştırmamı aldım. Kapıma geliyor, arıyorum. İkisini dikiyorlar, grup geliyor, grup gidiyor. Takım sen bana neden geliyorsun ya. Bu adam bir alt sokağımda geziyor. Devletimde değişen hiçbir şey yok. * Herkes kendi havasında. Biri sandalye peşinde, biri iktidar peşinde. Ulan bayanlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor. Bir kalleşin bir kurşunuyla… Sen nasıl devletsin. Nasıl yakalayamıyorsun ya. İzmir çok mu büyük? İzmir’in çukuru bu kadar. Sen bu kadar mı basiretsiz emniyetsin? Günlerdir ben sana kabahat duyurusunda bulunuyorum. Siz benim vefatı de bulacaksınız.

“ÖFKELİYİZ, İSYANDAYIZ”
Kadın Cinayetleri Platformu da yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:* Ezgi kendi hayatı için karar almak istediği için öldürüldü. Failler bu cüreti nereden alıyor? Failler bu yüreği, bayanları korumakla yükümlü olan yetkililerin bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasından alıyor. Bayanları öldürenlere ağır tahrik indirimi vermelerinden alıyor. Öfkeliyiz, isyandayız. Bayan cinayetlerini durdurana kadar gayretimize devam edeceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!