İstanbul’un 3 ilçesinde görüldü! ‘Vampir kelebek’ tedirginliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un 3 ilçesinde yaz aylarında ortaya çıkan, halk ortasında “vampir kelebek” diye bilinen istilacı kelebekten rahatsız olan vatandaşlar tahlil bulunmasını bekliyor.
Son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde sıkça bulunan “vampir kelebek”ler, İstanbul’da Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde de görülüyor. Foto: AA

“KURTULAMIYORUZ”
Yazın daha çok akşam saatlerinde ortaya çıkan vampir kelebekler, bahçelerdeki zerzevat ve meyvelere ziyan vermelerinin yanı sıra vatandaşların hayat alanlarına da giriyor. Foto: AABeykoz ilçesinin Elmalı Köyü’nde yaşayan Melek Karaoğlu, halk ortasında “vampir kelebek” diyen anılan kelebeklerden şikayetçi olduklarını belirterek, “Kelebeklerden kurtulamıyoruz, bahçelerden eser alamıyoruz. Kelebekler karton üzere, vuruyoruz ancak bir şey olmuyor.

Kelebek dediğin kanadı dağılır fakat buna bir şey olmuyor, güya plastik bir hayvan.” dedi. Foto: AA

“ÇOCUKLARIMIZI ISIRIYOR”
Kelebek istilası nedeniyle eserlerinin ziyan gördüğünü söz eden Karaoğlu, “Bahçemizde ne domates ne biber kalıyor, bahçedeki eserleri kelebekler yedi. Zerzevatları yiyorlar, çürütüyorlar, biberler olmadan çiçeklerini yiyorlar, biber alamıyoruz. Balkonda, kapıda oturamıyoruz. Yemek yerken ağzımıza gözümüze giriyor, çoluk çocuğumuzu ısırıyor. Akşam olunca elimizde sineklik yahut sinek ilacıyla oturuyoruz.

Kendi imkanımızla sinek ilacıyla öldürüyoruz.” diye konuştu.

“BALKONUMUZDA OTURAMIYORUZ”
Ferit Karaoğlu da her yaz tıpkı durumun yaşandığını anlatarak, “Kelebeklerden çok çekiyoruz, akşam konutumuzun balkonunda oturamıyoruz. Bahçelerin durumu da aşikâr. Haftada bir ilaçlama yapılıyor lakin o da sivrisinek için.” sözlerini kullandı. Vampir kelebek, son yıllarda bilhassa Karadeniz kıyı şeridinde tarım alanlarında bitkilere ziyan vermesiyle biliniyor. AA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!