HDP Milletvekili Tosun’un verdiği önerge, ‘sorulamayacak soru’ denilerek iade edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un Diyarbakır  kayyımı tarafından Giresun Belediyesi işbirliğiyle yaptığı aktiflikte, “Giresun siz yeter” yazılı Topal Osman’ın silahlı fotoğraflarının yer aldığı otobüsün kent merkezinde dolaştırılmasına dair verdiği soru önergesi iade edildi.  Önergedeki “Kayyım atanan DBB ve ilçe belediyelerinin Diyarbakır halkına karşı birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığından bakanlığınız haberdar mıdır?” cümlesi için “Sorulamayacak soru” denildi.

HDP’li Tosun’un 4 önergesi iade edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un, Gemlik Yürüyüşü, Topal Osman, Diyarbakır’daki işçilerin problemleri ve Zindan Yeni’nin cenazesinin saklama kabında gönderilmesine dair verdiği soru önergeleri iade edildi.

Ret gerekçesi

Tosun’un Zindan Yeni’nin cenazesine yönelik makûs muameleye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergenin, İç Tüzük 96’ıncı hususta yer alan “kişisel görüş” olduğu öne sürüldü. Önergede yer alan “Anne Menice Yeni’nin beyanlarına nazaran oğlu Zindan Yeni’nin kimyasal silah ile öldürüldüğü ve izlerin kaybolması için bekletilip verildiği yönündedir” beyanı, şahsî görüş olduğu belirtilerek çıkarılması istendi.

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine nazaran, Tosun’un Diyarbakır’da işçilerin yaşadığı problemlere dair Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, İç Tüzük 96’ıncı husus münasebet gösterilerek iade edildi. Meclis başkanlığı, önergede yer alan “Bakanlığınız sert siyasal telaffuzların ve hudut dışı operasyonlar üzere savaş siyasetlerinin sebep olduğu ekonomik krizde işçiler lehine teşebbüs olacak mıdır?” biçimindeki 7’nci soruyu münasebet gösterdi.

Gemlik Yürüyüşü’ne dair bilgi

İstanbul’da 12 Haziran’da yapılan Gemlik Yürüyüşü’nde polislerin uyguladığı şiddete dair cezasızlık siyasetleri ve 2911 sayılı Yürüyüş ve Şov Kanunu’na dair Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi de iade edildi. Bu önerge, “1 Haziran 2022 tarihinde İmralı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan ve arkadaşlarına yönelik iç hukuk ve milletlerarası hukukun alt üst edilerek, tecrit uygulanmasına karşı Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Bayan Hareketi (KJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Tüzel ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) tarafından 12 Haziran 2022 tarihinde Gemlik Yürüyüşü’nün organize edildiği basına duyurulmuştur” cümlesi ferdî görüş sayıldı.

Sorulamayacak soru

Milletvekili Tosun’un, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından Giresun Belediyesi işbirliğiyle yaptığı aktiflikte, “Giresun siz yeter” yazılı Topal Osman’ın silahlı fotoğraflarının yer aldığı otobüsün kent merkezinde dolaştırılmasına dair verdiği soru önergesinde, hem İç Tüzük 96 hem de İç Tüzük 67 ve 97 münasebet gösterildi. Önergenin münasebetinde yer alan “Diyarbakır halkı, DBB ve ilçe kayyımlarının bilhassa birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığını belirtmektedir” cümlesine şahsî görüş denildi.

“Kayyım atanan DBB ve ilçe belediyelerinin Diyarbakır halkına karşı birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığından bakanlığınız haberdar mıdır?” cümlesi hem sorulamayacak soru hem de ferdî görüş denilerek, İç Tüzük’e muhalif olduğu savunuldu.

Her dört önerge içinde belirtilen cümlelerin düzeltilmesi halinde sürece alınacağı kaydedildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!