Gaziantep’te besiciler et fiyatlarındaki indirimi protesto etti: ‘Yem, arpa ve samanı da indirin o zaman’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), et satış fiyatını yüzde 25 düşürüp, üreticiden de düşük fiyatla et alma kararını protesto eden besiciler, Gaziantep-Şanlıurfa Karayolunu ulaşıma kapattı. Besiciler, “Eti yüzde 25 indirin, beşerler ucuz et yesin lakin yemi de, arpayı da, samanı da indirin” diye reaksiyon gösterdi.
Yaklaşık 2 saat mühletle karayolunu ulaşıma kapatarak reaksiyonlarını lisana getiren besiciler, girdi fiyatlarındaki yüzde 200’ü bulan artış nedeniyle besicilerin harcadığını dahi kazanamaz duruma geldiğini belirtti.

“ARPAYI DA SAMANI DA İNDİRİN O ZAMAN”
Protesto hareketine katılan besicilerden Hakan Hakikat ise, geçtiğimiz yıl 1.5 TL’ye aldıkları arpanın fiyatının 7.5 TL’ye yükseldiğini, 1 liraya aldıkları bir kilo samana artık 4 TL ödediklerini, 120 TL olan bir torba yemi ise 400 TL’ye aldıklarını belirterek yansısını şöyle lisana getirdi:“Besici ağlıyor, üretici üreterek batıyor. İhracat yasağı nedeniyle zati hayvanımızı satamıyoruz. Yem, saman, arpa fiyatları uçmuş, adam ‘İndirim yapacağız’ diyor.

Bir sor bakayım hele indirim yapacak halin var mı? ‘Harcadığın paranın yarısını kazanabiliyor musun?’ diye. Ülkeyi ayakta tutacak güç olan hayvancılığı batırdılar. Ankara’da klimalı odalarda oturan Tarım Orman Bakanlığı yetkilileri, ‘Eti indirdim, şunu artırdım’ diye ahkam kesiyor. Gelip bir gün besi çiftliğinde kederimizi sordular mı? Tarlaya gidip domatesin fiyatının pazara niçin yüksek geldiğini öğrendiler mi? Vatandaş kasaptan 150160 TL’ye et alıyor fakat besicinin satış fiyatı 75-80 TL. Tamam vatandaş ucuz et yesin diye indirim yapın ancak yemi de, arpayı da samanı da indirin o vakit.”

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ
Yaklaşık 2 saat müddetle Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu’nun kapatılması nedeniyle kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluştu. Bunun üzerine olay yerine gelen Jandarma, besicilerin açıklama yapmasının akabinde yolu ulaşıma açtı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!