Dava sonuçlanmadan konut imarına açıldı… Belediye başkanı tepki gösterdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lüleburgaz’da Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ilişkin Pancar Şefliği yeri Özeleştirme Yönetimi tarafından imar planları değiştirilerek satışa çıkarıldı.
Kırklareli Lüleburgaz’da bulunan T.C. Şeker Fabrikaları A.Ş. mülkiyetindeki 6 bin 630 metrekarelik yerin imar planlarında “belediye hizmet alanı” olan işlevi, Özelleştirme Yönetimi tarafından 2020 yılında yapılan plan değişikliği ile konut imarına açıldı. 5 katlı konut imarına açılan arazinin imar planları, 5 Nisan 2021 tarihinde “Cumhurbaşkanı Kararı” ile katılaştı. Lüleburgaz Belediyesi de Cumhurbaşkanlığı kararına karşı dava açtı. Dava sürerken Özelleştirme Yönetimi, eski Pancar İşletme Şefliği yerini satışa çıkardı. Yatırımcılara yapılan duyuruda satış için son teklif verme müddeti 10 Ağustos 2022 olarak açıklandı.

“RANTA KURBAN GİTMESİNE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”
Satış duyurusuna reaksiyon gösteren Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, Pancar İşletme Şefliği yerinin ranta kurban gitmemesi için sonuna kadar uğraş edeceklerini söyledi. Lüleburgaz Belediyesi’nin tasdikli imar planlarında bölgenin “Belediye Hizmet Alanı” olarak belirlendiğini hatırlatan Gerenli “Söz konusu bölgede Yaşlı Gündüz Bakım Konutu ve toplumsal donatı alanlarının yer aldığı bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyorduk. Lakin Lüleburgaz’ın kalbindeki bu alan, süratli bir karar ile 5 katlı  konut alanı olarak değiştirildi. Daha da berbatı, belediye olarak bu haksız değişikliğe karşı açtığımız davaların türel süreci devam ederken, adaletin vereceği karar beklenmeden halka ilişkin alan, rant alanına dönüştürülmek isteniyor” dedi.

“YÜKLENİCİ DE DAVANIN MUHATABIDIR”
Gerenli, tüzel süreç devam ederken araziyi satın almak isteyecek yüklenicileri de uyararak “Hukuki süreç devam etmesine karşın ihalenin gerçekleştirilmesiyle birlikte ihaleyi alan yüklenici de davanın muhatabı olacaktır” diye konuştu. Gerenli, taşınmazın, yargı kararı beklenmeden satılmasının geri dönüşü olmayan ziyanlar doğuracağına vurgu yaptı.

15 AYDIR KARAR ÇIKMADI
Lüleburgaz Belediyesi’nin açtığı davada yürütmenin durdurulması talebi üzerinden 15 ay geçmesine karşın hala karar çıkmadı. Hukuki süreç devam ederken Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde “yatırımcılara duyuru” başlıklı metin ile Pancar İşletme Şefliği yerinin satılması tarafında ilana çıkılması üzerine belediye, Danıştay’a tekrar başvurup yürütmenin durdurulması talebini yineleyerek acilen değerlendirilmesini talep etti. Son müracaatın sonucu da hala bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!