Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatı 4. gününde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde Tayvan Boğazı ve etrafında başlattığı tatbikatlara 4. gününde de devam etti.

Çin’in, Tayvan Boğazı’ndaki askeri tatbikatları sürüyor. Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin akabinde başlatılan tatbikatların 4. gününde de havadan ve denizden devam ettiği belirtildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), tatbikatların uzun menzilli hava ve kara ataklarını test etme odaklı olduğunu duyurdu. Tatbikatlara bugünden sonra devam edilip edilmeyeceği ise belirtilmedi.

TAYVAN’DAN TATBİKAT HAMLESİ

Tayvan medyasında yer alan haberlere nazaran, Tayvan ordusu, Çin’in Tayvan Boğazı’nda 4 gündür sürdürdüğü tatbikatlara karşılık olarak Salı ve Perşembe günleri Pingtung ilçesinde tatbikat düzenleyecek.

ÇİN-TAYVAN KRİZİ

Pekin idaresi, Tayvan’ın Çin’in bir modülü olduğunu savunurken, Tayvan ise “bağımsız bir ülke” olduğunu belirtiyor. ABD ise Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımamasına rağmen Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini “Tayvan’a bağımsızlık konusunda dayanak sinyali” ve “provokasyon” olarak yorumluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!