Biden, istifası sonrası yaptığı açıklamada Boris Johnson’dan bahsetmedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Lideri Joe Biden’ın, Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının akabinde yaptığı açıklamada Boris Johnson’dan bahsetmemesi dikkati çekti. Biden, ABD’nin Britanya ile yakın iş birliğini sürdüreceğini söyledi.

Biden, yazılı açıklamasında, “Birçok öncelikli bahiste, tüm dünyadaki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla olduğu üzere Britanya hükûmeti ile de yakın iş birliğimizi sürdürmeyi bekliyoruz.” sözünü kullandı.

Bu iş birliğine Ukrayna’ya takviyenin sürdürülmesinin de dahil olduğunu belirten Biden, başlatılan işgal nedeniyle Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin

Biden’ın açıklamasının paylaşılmasıyla çok sayıda gazeteci açıklamada Boris Johnson’dan bahsedilmediğine dikkati çekti.


Taciz skandalıyla başlayan istifalar

 Britanya’da  Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün arka arda istifa ettiklerini açıklamıştı. Javid, artık vicdanen misyonuna devam edemeyeceğini ve Johnson’a inanç duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti. Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir mühlet sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakâr Parti milletvekili ve partinin Küme Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın, kendisine verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz tezlerinden haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak misyon yaptığı periyotta Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı’nın istifalarının akabinde hükûmette yaşanan istifa zelzelesinde, vazifesinden ayrılan yetkili sayısı 50’yi geçmişti.

Hükûmetteki istifa sarsıntısının akabinde birinci gün vazifesini sürdüreceğini söyleyen Johnson, kabineden davetlere da karşılık vererek dün (7 Temmuz 2022) 10 Numara önünde yaptığı açıklamada istifasını duyurdu. Johnson, yeni bir Muhafazakâr Parti önderi ve başbakan belirlenene kadar vazifesini sürdürmek istediğini de söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap