Bankacıya bakandan daha çok güveniyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de derin bir itimat erozyonu yaşanıyor. Ipsos araştırmasına nazaran, bakanlara inanç yalnızca yüzde 18. Bankacılara bile kendi seçtiği siyasetçilerden fazla güvenen halkın birbirine itimadı ise en düşük düzeyde.

Türkiye‘de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor. Bu sonuç Ipsos’un yeni mesleklere itimat araştırmasında ortaya çıktı. 28 ülkeyi kapsayan araştırmaya nazaran Türkiye’de bakanlara itimat yüzde 18 iken bankacılara inanç yüz- de 22 düzeyinde. DOKTORA İTİMAT AZALDI
Politikacılara inanç yalnızca yüzde 14. Yargıçlara inanç yüzde 29 ile, askerlere itimat de yüzde 39 ile küresel ortalamanın gerisinde. Türkiye’de polislere olan itimat ise yüzde 42 ile küresel ortalama olan yüzde 37’nin üzerinde. Ipsos’un yaptığı küresel araştırmaya nazaran Türkiye’de tabiplere olan inançta 11 puanlık düşüş var. Bu meslek küresel ortalamada inançta birinci sırada iken Türkiye’de yüzde 58’lik inanç oranı ile, yüzde 63’ün güvendiği bilim insanlarından sonra ikinci sıraya gerilemiş durumda. Üçüncü sırada ise öğretmenler var. Araştırmanın dikkat cazibeli bilgilerinden biri, sıradan beşere itimat sorusunda ortaya çıktı. Genel olarak ülkenizdeki sıradan bir adam-kadına ne kadar güvenirsiniz sorusuna yalnızca yüzde 27 ‘güvenirim’ dedi. Bu sonuçla Türkiye, Japonya ve Güney Kore ile birlikte vatandaşlarının birbirine en az güvendiği  3 ülkeden biri ortasında yer aldı.

Gazeteciye güvensizlikte dünyanın zirvesindeyiz
■ Türkiye‘nin itildiği siyasi kutuplaşmanın oyun alanı haline getirilen medya, araştırmaya nazaran halkın itimadını büyük ölçüde kaybetmiş durumda. TV’lerde haber okuyanlara inanç küresel ortalamada yüzde 28 iken Türkiye’de bu oran yüzde 20. Gazetecilik mesleğine inançta ise Türkiye 28 ülke ortasında sondan 3’üncü sırada. Küresel ortalamada insanların yüzde 25’i gazetecilere güvenirken Türkiye’de bu oran yüzde 16’ya kadar gerilemiş durumda.  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!