Babacan’dan iktidara: Yakında ayaklarına dolanacak  

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Van’da partisinin vilayet binasının açılışında konuştu. Babacan’ın, gündeminde Kürt problemi ve iktisat vardı. Bilhassa Kürt sorunu konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Babacan, “Bu iktidarın reddettiği, çözemediği Kürt problemi yakında ayaklarına dolanacak. Biz ise iktidara gelip bunu çözeceğiz” dedi.
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın üç gündür devam eden Doğu Anadolu seyahatinin son durağı Van oldu. Muş, Ağrı ve Van’da parti teşkilatlarının açılışlarına katılan Babacan, gündeminde Kürt sıkıntısı ve iktisat vardı. Babacan, DEVA Partisi Van vilayet binasının açılışında partililerine seslendi. Babacan, “Bu iktidarın reddettiği, çözemediği Kürt problemi yakında ayaklarına dolanacak. Biz ise iktidara gelip bunu çözeceğiz” dedi.

“AĞIT SESİNİ ADALETLE DİNDİRECEĞİZ”
DEVA Partisi başkanı Babacan, Kürt sorununu demokrasi içinde legal yollarla çözeceklerini vurgulayarak şu sözleri kullandı:“Bu iktidarın reddettiği, çözemediği Kürt problemi yakında ayaklarına dolanacak. Dolanıyor da. Biz ise iktidara gelip inşallah bunu çözeceğiz. Zira sıkıntıyı biliyoruz. Demokrasi içinde çözeceğiz. Legal yollarla çözeceğiz. Siyaset eliyle çözeceğiz. Devleti Kürt sorununun tahlilinin bir kesimi haline getireceğiz. Ağıt sesini adaletle dindireceğiz. Bu yolda, kandan, gözyaşından beslenen hiç kimseye de geçit vermeyeceğiz.”

“ÇOK ÖNEMLİ BİR İNSAN HAKKI İHLALİ YAPILIYOR”
AKP’nin, iktidara geldiği birinci yıllarında cezaevindeki şartların güzelleştirilmesini sağladığını da anlatan Babacan, “O günlerde daima bir arada çok çaba gösterdik. Avrupa Birliği’yle müzakerelerde de kıymetli bir bahisti bu ve insanımız için bunları yaptık. Geldiğimiz noktada bir bayan siyasetçi hastalığının ilerlemesine karşın cezaevinde tutuluyor. Hastaneler ‘Bu halde hapishanede kalamaz’ diyor. İsimli Tıp Kurumu’na gidiliyor, oradan siyasi baskıyla bir rapor çıkıyor ve hâlâ mahpusta tutuluyor. Çok ağır bir haksızlık. Çok önemli insan hakkı ihlali yapılıyor” dedi.

“BÖLGEYE GELDİĞİNDE KUZUYU HATIRLIYOR…”
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın, Bahçeli’nin yanından ayrılıp Kürt sorununu konuşacak durumu olmadığını söyleyen Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürt sıkıntısı çözüldü mü? Tam aksine dirildi. Erdoğan bu bölgeye geldiğinde Dicle’nin kenarındaki kuzuyu hatırlıyor, Ankara’ya dönünce kurdun yanı başında hizaya giriyor. Farkında bile değil. Muhakkak ki Sayın Bahçeli’nin yanından 2 dakika ayrılıp da Kürt sorununu direkt beşerlerle konuşacak durumu da yok artık.”

“KÜRTLER MECLİS’E GİRDİ ANCAK DAHA KÜRTÇE GİREMEDİ”
TBMM’de Kürtçenin inkar edildiğini de vurgulayan Babacan şunları söyledi:*TBMM’de insanların konuştuğu lisan inkâr ediliyor. Bir insanın annesinden ninni dinlediği lisanı inkâr edilir mi? Bir milletvekili Meclis’te Kürtçe birtakım sözler kullanıyor. Meclis’in tutanaklarını açın bakın. *Ne yazıyor? ‘X’ harfi koyuyorlar. ‘X’, İngilizce bir harf değil mi? Sen Meclis tutanaklarına İngilizceden aldığın bir harfi koymayı biliyorsun da Kürtçe iki cümle yazmayı bilmiyor musun? Kürtçe bu toprakların lisanı. *Ülkemizde en çok konuşulan ikinci lisan. Meclis zabıtlarına bir ‘Bilinmeyen dil’ diye yazıyorlar bir ‘X’ diye yazıyorlar. Anlaşılan, Kürtler Meclis’e girdi lakin daha Kürtçe giremedi.

“TÜRKİYE DÖNÜP DOLAŞIP PARTİ KAPATMA TARTIŞABİLİYORSA BİR SORUN VAR”
“Eğer bu ülkede, ana lisanı hakkı hâlâ tartışılıyorsa, Türkiye’de yılda fakat 1-2 tane Kürtçe öğretmeni atanıyorsa, ülkenin meclisinde, ülkenin en çok konuşulan ikinci lisanına ‘bilinmeyen dil’ muamelesi yapılıyorsa, bir problem var.

Yoğunlukla Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı kentlerde, belediyelere kayyumlar atanıyorsa, 6 milyon vatandaşımızın oyları yok sayılabiliyorsa, Türkiye dönüp dolaşıp parti kapatmak üzere bir ilkelliği tartışabiliyorsa burada bir sıkıntı var. Şayet bu ülkede, çocukların oynadığı alanlarda, panzerler geziyorsa, burada bir sorun var. Şayet Ceylanlar, Uğurlar ölüyorsa burada bir problem var demektir. Van’da, iki günahsız vatandaşımız, hayvanlarını otlatırken gözaltına alınıp, terörist muamelesi yapılıp ve azap sonucu biri vefat ediyor başkası sakat kalıyorsa ortada bir sorun var. Bu sıkıntının ismi Kürt sıkıntısıdır.”

“ANADİLİ ÇATIŞMA KONUSU OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ”
Kürt sorununu parti sıkıntısı olmaktan çıkaracaklarını vurgulayan DEVA Partisi Genel Lideri Babacan, şunları söyledi;“Bizim için Kürt sorunu o partinin, bu partinin değildir. Kürt sorunu tüm Türkiye’nin sorunudur. Doğunun batının, kuzeyin güneyin değil, tüm Türkiye’nin problemidir. Bizim için bu sıkıntı bir hak problemidir, hukuk problemidir, adalet problemidir. Temel insan haklarının pazarlığı olmaz. Vatandaşlarımızın tüm haklarını şartsız, koşulsuz, pazarlıksız derhal tanınır. Al-ver konusu yapamazsın. Geçmişte annelerin cezaevindeki evladıyla anadilinde konuşmayı yasaklayanların bugün nasıl hatırlandığını âlâ biliyorsunuz. Onun için ne diyoruz? Ana lisanı, vatandaşlarımızın analarının ak sütü kadar helâldir. Bu mevzuyu bir çatışma konusu olmaktan çıkaracağız.”

“BİZ O DENLİ KURU KARDEŞLİK SLOGANLARI ATANLARDAN DEĞİLİZ”
Babacan, Kürt sıkıntısının ‘eşit vatandaşlık’ sıkıntısı olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Biz o denli kuru kardeşlik sloganları atanlardan değiliz. Biz, eşitlik diyoruz. Eşit vatandaşlığın altını çiziyoruz” dedi. Hükümetin, işine gelmeyenleri devlet takımlarına almadığını da belirterek mülakat ve imtihan sitemini de eleştiren Babacan kelamlarını şöyle sürdürdü: “Mülakat, şu andaki hükûmetin işine gelmeyenleri devlete almama siyaseti haline geldi. Gençlerimiz KPSS’den 80 alıyor, 90 alıyor, 95 alıyor ancak mülakatta eliyorlar. Bu türlü bir şey olur mu? Biz mülakatı kaldıracağız. Kim hak ediyorsa o devlete girecek. Yazılı imtihan neyse o.”

“ENFLASYON İNSANLARIN BUZDOLABINDAN ÇALMAKTIR”
Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyona da değinen DEVA Partisi başkanı Babacan, “Enflasyon nedir? Enflasyon, paranın pahasını düşürmek yoluyla bütün vatandaşların cebinden çalmaktır. Enflasyon insanların buzdolabından çalmaktır. İnsanların buzdolabında 3 çeşit peynir değil de 1 çeşit peynir lakin bulunuyorsa bu insanların buzdolabından çalmaktır. Enflasyon endüstrici, KOBİ ve esnafa kazanmadığı paradan vergi ödettirir. Esnaf kardeşimiz 100 liraya aldığı malı diyelim ki 130 liraya satıyor. Dönüp bakıyor, mal 200 lira olmuş. Rafa 200 liradan koyuyor. Devlet, ‘Sen bunu 100’den alıp 130’a sattın. 30 liranın vergisi ver’ diyor. Onun için esnaf feryat ediyor” diye konuştu.

“DAMATLA BİRLİKTE EL ELE VERİP DEVLETİN DÖVİZİNİ TÜKETTİLER”
İktidara gelmeleri halinde döviz kurunu patlatan siyasetleri anında keseceklerini de tabir eden Babacan, “Döviz kurunun patlamasının en değerli sebebi nedir? Art kapıdan 190 milyar doları sattılar. Damatla bir arada el ele verip devletin dövizini tükettiler ya. Asıl odur. Biz paradan 6 sıfırı attık, onlar gelip 1 sıfır eklediler. Bu arkadaşınız ekonomiyi teslim aldığında dolar 1 lira 50 kuruştu. 6 sene sonra Dışişleri Bakanı olduğumda 1 lira 30 kuruştu. Bunlar geldi 18 lira yaptı. Kuru patlatan siyasetleri anında keseriz. İşi ehline teslim ederiz.” dedi.  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!