Arnavutluk, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını onayladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arnavutluk Meclisi, İsveç ve Finlandiya’nın, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) iştirak protokollerini onayladı.

Protokolleri onaylayan her iki yasa tasarısı da 140 sandalyeli meclis oturumunda 114 milletvekilinin “olurunu” aldı. Oturumda bulunan hiçbir milletvekili ters yahut çekimser oy kullanmadı.

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, oturumda yaptığı konuşmada, ülkesinin daha birinci anlardan itibaren İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçlerini desteklediğini söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik davetini, Madrid’de gerçekleşen tepenin en değerli kararı olarak nitelendiren Xhaçka, “NATO’nun açık kapı siyasetine güçlü bir biçimde inanıyoruz ve bu siyaset ittifakı daha güçlü ve toplu güvenliği daha garanti kılıyor. Bu perspektif Kosova’ya da sunulmalı.” diye konuştu.

Xhaçka, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğinin Avrupa-Atlantik alanında güvenliğin artmasına tesir edeceğini kelamlarına ekledi.

Söz konusu tasarıların Cumhurbaşkanı İlir Meta tarafından da onaylanması gerekiyor.

İsveç ve Finlandiya, 28 Haziran’da Türkiye ile vardıkları mutabakatın akabinde NATO’ya üyeliğe davet edilmişti. Her iki ülkenin üyelik müracaatlarının NATO üyesi tüm ülkelerin parlamentolarında oylanması gerekiyor.

Parlamentosunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayan birinci ülke Kanada olmuştu. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!