Antalya Barosu’ndan saldırıya uğrayan avukatlar için kınama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya Barosu, Alanya’da iki avukatın, hücuma uğramasını kınadı. Antalya Barosu açıklamasında, “Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır formda cezalandırılması için sonuna kadar gayret edeceğiz” denildi.

Antalya Barosu yaptığı yazı basın açıklamasında Alanya’da apartman girişinde bayan avukata yapılan saldırıyı kınadı.

Baro’nun açıklamasında şu tabirler yer aldı:

“Saldırı Avukat Pelin Şenli’nin yaşadığı apartmanın giriş kapısında tahminen sekiz kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bayan meslektaşımıza şiddet uygulayan, kolundan çekerek zorla götürmeye çalışan saldırganlar kendilerine pürüz olmaya ve bayan meslektaşımızı kurtarmaya çalışan Avukat Ali Can Atalay’ı öldürmekle tehdit etmiş, meslektaşın başına sert bir cisimle vurup, cep telefonunu zorla alıp, etkisiz hale getirerek bayan meslektaşımızı kaçırmaya teşebbüs etmişlerdir.

Bu esnada etraftan gürültüyü duyup yardıma gelinmesi üzerine saldırganlar olay yerinden kaçmıştır. Başına sert bir cisimle vurulan erkek meslektaşımız olay yerinde bayılmış, hastaneye götürülmüş, başına 7 dikiş atılmış, 2 dişi kırılmıştır.  Bayan meslektaşımızın kolunda morluklar mevcuttur.

Olayın sonraki günü çeşitli kamera imgelerinin temin edilip incelenmesi sonucunda; meslektaşlarımızı konutuna kadar takip edip, suça husus filleri gerçekleştiren şahıslar tespit edilmiştir. Taarruz planlı, örgütlü bir biçimde gerçekleşmiş, konut dokunulmazlığını ihlal, cinsel hücum, gasp, yaralama, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma üzere pek çok kabahat işlenmiştir.

Olaydan sonra kaçan saldırganlardan biri yakalanarak 30 Temmuz Cumartesi günü tutuklanmıştır.  Meslektaşlarımız tarafından şahsen toplanıp teslim edilen kanıtlara, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca cuma günü derhal verilen gözaltı ve yakalama kararına, faillerin kimlik ve adreslerinin aleni bilinmesine karşın olayın asıl planlayıcısı olduğu düşünülen şahıs ve başka saldırganlar hala yakalanmamıştır.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Kadın meslektaşımıza yönelik aksiyonun teşebbüs etabında kalması olayın değerini azaltmamalıdır” denilen açıklamanın devamında şu tabirlere yer verildi:

“Alanya üzere büyük bir ilçede, turizm döneminin devam ettiği günlerde, ilçe merkezinde bir bayanın kaçırılmaya çalışılması vahim bir durumdur. Ülkemizde bayana yönelik şiddetin artarak devam ettiği, İstanbul Kontratı üzere şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı bugünlerde meydana gelen akın son derece tasa vericidir.

Saldırının öznesinin bayan bir meslektaşımız olması, bayana yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen uğraşın ne derece değerli olduğunu bir kere daha anlamamızı sağlamıştır. Antalya Barosu şiddete maruz kalan bayanların her vakit yanındadır. Geçmişte olduğu üzere, bundan sonraki süreçte de, kazanımlarımızı, haklarımızı, temel hak ve özgürlüklerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır biçimde cezalandırılması için sonuna kadar çaba edeceğimizi ve tüzel sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine hürmetlerimizle sunarız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!