Akbelen’de 400 gündür nöbet tutuyorlar! 3. kez keşif yapılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla’nın Milas ilçesindeki iki termik santralin kömür sağlamak maksadıyla yaklaşık 680 dönümlük ormanlık ve zeytinlik yerde maden ocağı açmasına dur demek için 400 gündür nöbet tutup direnen İkizköylüler uğraşını sürdürürken devam eden davada 3. defa keşif yapılacak.
Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Akbelen ormanlarında kömür ocağı açılmasını engellemek için asırlık çam ağaçlarının bulunduğu Akbelen ormanlarında 400 gündür çadır kurup nöbet tutan köylüler ve İkizköy Etraf Komitesi çevrecilere ve Muğlalılara davette bulunarak yapılacak 3. keşifte eksper keşfine gelmelerini istedi.

YARIN 3. KERE KEŞİF YAPILACAK
Milas hudutları içerisindeki Yeniköy ve Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye tahsisinin iptali için İkizköylülerin açtığı davada Muğla 1. Yönetim Mahkemesi üçüncü sefer keşif yapılmasına karar verdi. Yarın sabah 10.00’da Akbelen ormanlarında yapılacak keşif öncesinde köylüler ve çevreciler doğaseverlerin nöbet alanında bulunmaları için davette bulundu.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
İkizköy Etraf Komitesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu sözler kullanıldı;*Geçen yıl nisan ayında, Akbelen Ormanı’nın yok edilerek alanda kömür madeni işletilmesi için verilen müsaadenin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı açtığımız davada; mahkeme uzman incelemesi ve keşfin bir defa daha tekrarlanmasına karar verdi.

*İlk keşifte avukatlarımız hakarete uğradı; uzmanlarımızın ve davacı olarak bizim konuşmamıza müsaade verilmedi. İkinci keşiften sonra, 4 uzman ‘Maden Akbelen Ormanı’nı, tarım alanlarını, zeytinlikleri, su havzasını yok edecek; geri döndürülemez ekolojik yıkım yaratacak’ diye vurgulamasına karşın, rapor sonuç kısmında ‘ama elektrik üretmemiz lazım’ denerek bitirildi. *Oysa meslek odaları, TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın ortak yayınladığı rapor gösteriyor ki ne Muğla ne Ege Bölgesi, bu eski ve kirli santrallere muhtaç değil. Akbelen Ormanı’nı elektrik için kurban etmek zorunda değilsiniz.

“TERMİK SANTRAL ŞİRKETİ ZEYTİNCİLİK KANUNU’NU DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR”
*Şirketin ‘zeytincilik yasası bizi engelliyor’ açıklamasını, Danıştay’ın zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan Maden Yönetmeliği değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararı kaldırıldı. Şirket ve iktidar partileri tarafından Zeytincilik Kanunu’nda benzeri bir değişiklik için hazırlık ve lobi yapıldığı ortaya çıktı. *Tüm bu türel ve politik gelişmeler oladursun, İkizköylüler olarak, dostlarımızla birlikte tam 1 yılı dolduran orman nöbetine devam ediyoruz. Üçüncü keşfe, işte bu dirayetli direnişin, istekli hukuk takımımızın ve istekli uzmanlarımızın gücü ve bütün bu ağır süreçte bizi yalnız bırakmayan İkizköy’ün dostlarının dayanışması ile gidiyoruz.

*Bilimsel ve hukuksal etikle, vicdan ile hareket edildiğinde, üçüncü keşif ve uzman incelemesinden, ormanımızın ağacı, kuşu, mantarı, çalısı, toprağı, suyu ile bir bütün olarak orman olarak korunması ve kömür madeni işletme müsaadesinin iptali istikametinde bilimsel görüş çıkacağına tüm yüreğimiz ve aklımızla inanıyoruz.

“AKBELEN İÇİN ADALET ÇABASINA HERKESİ BEKLİYORUZ”
*Bir defa daha ‘Akbelen için adalet’ demek üzere, tüm İkizköy dostlarını, ömür savunucularını, ekoloji çabası veren tüm yoldaşlarımızı, tabiatın ve toplumun faydasını gözeten tüm demokratik kurumları bekliyoruz. En kalabalık halimizle daima birlikte bir kere daha haykırmak için 8 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da buluşuyoruz.

AĞAÇLARI YİNE DİKMİŞLERDİ
Daha evvel yapılan keşifler öncesinde termik santral şirketi zeytin ağaçlarını iş makinaları ile yerinden sökmüş köylülerin aksiyon ve reaksiyonları üzerine geri dikmek zorunda kalmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Yeni Nesil , Bağımsız Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!